Kuchnia na maxa – blog o wyposażeniu gastronomicznym :)
Urzadzenia w kuchni gastronomicznej

Urządzenia w kuchni gastronomicznej

Żaden zakład gastronomiczny nie może funkcjonować bez urządzeń, stanowiących część wyposażenia przedsiębiorstwa. Zarówno dla kawiarni, baru i restauracji istotna jest jakość oferowanych produktów, oszczędność oraz wydajność personelu. Wszystkie zagwarantuje zakup profesjonalnych maszyn o większej mocy i gabarytach, niż odpowiedniki domowe. Zaopatrzenie kuchni pośrednio przyczynia się do  satysfakcji gości, a co za tym idzie osiągnięcia większych zysków. 

W jakie urządzenia zainwestować?

Ilość oraz rodzaj sprzętu zależeć będzie od wielkości lokalu gastronomicznego oraz liczby przygotowywanych posiłków. Praktycznie każdą kuchnię możemy podzielić na część ciepłą, w której przygotowywane są dania gorące oraz zimną, gdzie preparowane są przekąski. W gastronomii przyda się sprzęt ciężki tj. kuchnie gazowe, piece konwekcyjne, podstawowe wyposażenie tj. miksery, szatkownice, frytkownice, akcesoria, czyli noże, deski do krojenia, patelnie, garnki, a także meble do przechowywania. Każde wyposażenie gastronomiczne powinno opierać się o trzon kuchenny, który umożliwia preparowanie i wydawanie gorących potraw. Zazwyczaj jest to scalone urządzenie, które oprócz palników posiada przestronny piekarnik oraz półki na odkładanie posiłku. Istotną rolę w restauracjach pełnią piece konwekcyjno-parowe, pozwalające na szybką obróbkę termiczną żywności. Są to maszyny oszczędne, a produkty w nich przygotowane posiadają mniejszą ilość tłuszczu niż tradycyjne dania, natomiast para zapobiega ich wysuszeniu. Przy projektowaniu kuchni bardzo ważne jest zaplanowanie otoczenia wszystkich urządzeń poprzez przestrzeń roboczą. 

Wyposażenie dodatkowe

Tak zwana kuchnia zimna nie wymaga wielu dużych, profesjonalnych urządzeń. Nie może tu jednak zabraknąć funkcjonalnych stołów roboczych, aby móc szybko przyrządzić przekąski. Powinny być wykonane z antykorozyjnego metalu, aby łatwiej zachować je w czystości. Podstawę stanowią urządzenia chłodnicze w postaci lodówek, zamrażarek, aby przygotowana żywność nie psuła się, Wyposażenie gastronomiczne musi się składać dodatkowo z drobnego sprzętu gastronomicznego tj. talerzy, sztućców, akcesoriów do smażenia, gotowania i wielu innych narzędzi kuchennych. Zaplanowanie innych maszyn zależy od specyfiki restauracji, a należą do nich piece do pizzy, frytkownice, grille, piece do wypieków. 

Wyposażenie gastronomiczne wiąże się z niemałym nakładem. Trzeba się z nim liczyć, planując otwarcie lokalu restauracyjnego. Warto ograniczyć się tylko do sprzętu, który faktycznie się nam przyda. Należy dokładnie przemyśleć, jakie będzie przeznaczenie każdego z zaplanowanych urządzeń. Ich ilość będzie zależała od rodzaju i ilości serwowanych w lokalu specjałów. Przy wyborze sprzętu nie możemy się również nadto ograniczać, aby niczego nie zabrakło w trakcie pracy.