Kuchnia na maxa – blog o wyposażeniu gastronomicznym :)
Garnki ze stali nierdzewnej - jak je wybierac

Garnki ze stali nierdzewnej – jak je wybierać ?

Zakup garnków to zwykle inwestycja na długie lata. Jeden dobry komplet może wytrzymać nawet bardzo intensywne użytkowanie przez ponad 10 lat. Jednym z bardziej wytrzymałych materiałów, z których powstają garnki, jest stal nierdzewna. W jaki sposób wybrać garnki ze stali nierdzewnejaby były bezpieczne dla zdrowia, a zarazem praktyczne do przyrządzania różnorodnych potraw i łatwe w codziennym czyszczeniu?

Garnki ze stali nierdzewnej – rodzaje stopów i ich oznaczenia 

Stal nierdzewna jest jednym z najwszechstronniejszych, najbezpieczniejszych i najtrwalszych materiałów. Należy również do grupy topowych surowców, które wykorzystywane są do produkowania garnków kuchennych. W sklepach spotkać można całą gamę produktów, które wykonane są z takiego rodzaju tworzywa. Żeby móc wybrać najlepszy komplet garnków ze stali nierdzewnej najlepiej zapoznać się z kilkoma poniższymi informacjami :

  • Stal nierdzewna jest w rzeczywistości stopem metalu, który składa się tylko z 10% chromu. Pozostałe składniki to inne pierwiastki, w tym też nikiel,
  • Chrom, który znajduje się w składzie znacznie polepsza wytrzymałość garnków i ochrania je przed rdzą,
  • Nikiel także zapobiega powstawaniu rdzy, a ponadto utwardza naczynia, co pozwala zachować ich nowy wygląd na dłużej,
  • Zawartość procentowa niklu i chromu określa rodzaj stali nierdzewnej. Maksymalna temperatura gotowania, jakość, jak i wytrzymałość zależne są w dużej mierze właśnie od typu stali nierdzewnej. W opisie garnków podawana jest procentowa zawartość niklu i chromu,
  • Poza informacjami o rodzaju stopu, z którego zrobione są garnki podaje się również numer serii, jak chociażby 200 (naczynia z takim oznaczeniem należą niestety do najtańszych, a przy tym do najmniej odpornych). Najlepszymi garnkami ze stali nierdzewnej są te, które mają oznaczenie 316. W swoim składzie mają molibden albo tytan, które znacznie zwiększają odporność na oddziaływanie słonej wody.

W garnkach zrobionych ze stali nierdzewnej najczęściej stosowane jest aluminiowe dno, które stanowi doskonały przewodnik ciepła. Aluminiowa wkładka umieszczana jest między warstwami stali nierdzewnej, co zabezpiecza przed ewentualnym przenikaniem tego pierwiastka do jedzenia.

Chociaż stal nierdzewna składa się ze stopów różnych metali, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, podczas produkcji dobrych jakościowo garnków wykorzystywane są tylko materiały wysokiej jakości. Dobrze dobrana technologia produkcji pozwala na maksymalne ograniczenie ewentualnej szkodliwości pierwiastków. Dlatego też jedzenie, które jest przygotowane w garnkach ze stali nierdzewnej należy do najzdrowszych z pośród wszystkich posiłków.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomiczne