Kuchnia na maxa – blog o wyposażeniu gastronomicznym :)
Piec konwekcyjno-parowy - wszystko, co musisz wiedziec

Piec konwekcyjno-parowy – wszystko, co musisz wiedzieć

W gastronomii coraz szersze zastosowanie znajduje piec konwekcyjno-parowy. Urządzenie to pozwala na bardzo różnorodną obróbkę żywności. Można je zastosować do smażenia, pieczenia, blanszowania, duszenia i grillowania. Jak widać można nimi zastąpić szereg innych urządzeń. Pozwala to zaoszczędzić zarówno miejsce, jak i pieniądze. Niewiele osób wie jednak jak działa piec konwekcyjno-parowy.

Zasada działania pieca konwekcyjno-parowego

Piec konwekcyjno-parowy jest rozwinięciem pieca konwekcyjnego. Oprócz tradycyjnego przekazywania ciepła do żywności na drodze konwekcji dodano w nim funkcjonalność naparowywania komory. Cyrkulacja czynnika grzewczego, czyli gorącego powietrza w komorze wymuszana jest przez zespół wentylatorów. Zasysają one powietrze w kierunku tylnej ściany komory, wymuszając jego ruch w kierunku poziomym. Za wentylatorami umieszczony jest szereg filtrów oczyszczających czynnik z drobinek tłuszczu. Oczyszczone powietrze jest tłoczone do komory pieca, a następnie ponownie zostaje zassane przez wentylatory. Wymuszona w ten sposób pozioma cyrkulacja powietrza wewnątrz komory umożliwia utrzymanie równomiernego rozkładu temperatur niezależnie od wysokości. Odtłuszczenie czynnika grzewczego za pomocą filtrów powoduje nieprzenikanie zapachów, gdyż to właśnie drobinki tłuszczu obecne w powietrzu są ich głównym nośnikiem. Do komory pieca wraz z oczyszczonym powietrzem wtłaczana jest również para wodna. Czynnik zawierający dużo wilgoci skuteczniej przekazuje ciepło, co umożliwia szybsze podgrzanie żywności. Co więcej zastosowanie pary powoduje że potrawy nie tracą zawartej w nich wilgoci. W istotny sposób poprawia to smak przygotowywanych potraw.

Piec konwekcyjno-parowy a oszczędności

Oprócz wspomnianych już we wstępie oszczędności miejsca i pieniędzy wydanych na sprzęt zastosowane tego typu urządzeń niesie ze sobą szereg innych korzyści. Piece tego typu są bardzo wydajne energetycznie. Zastosowanie systemu cyrkulacji wymuszonej umożliwia zastosowanie w procesie niższych temperatur co przekłada się na istotną oszczędność energii, sięgającą 30%. Co więcej para wodna zawarta w powietrzu zapobiega utracie masy przygotowywanych potraw na skutek utraty wilgoci. Mięso przyrządzane w tradycyjnym piecu traci do 40% swojej wagi. Zastosowanie pieca konwekcyjno-parowego pozwala ograniczyć ten ubytek do około 15%. Możliwe jest również zmniejszenie ilości tłuszczu niezbędnego do przygotowania potraw. Produkty wymagające smażenia są jedynie powierzchniowo spryskiwane tłuszczem przed włożeniem ich do komory pieca. Oszczędności w ilości zużywanego tłuszczu sięgają 95%.

Jak widać urządzenie jakim jest piec konwekcyjno-parowy posiada szereg zalet. Pomimo dosyć wysokiej ceny zakupu w przypadku zastosowana ich w zakładzie gastronomicznym o dużym obrocie koszt ich zakupu zwróci się bardzo szybko.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii