Kuchnia na maxa – blog o wyposażeniu gastronomicznym :)
grzanki

Od czego zacząć wyposażanie piekarni?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że w ostatnich latach branża piekarnicza przeżywa prawdziwy rozkwit, a już na pewno poddawana jest poważnym zmianom. Dziś w tego typu punktach nie wystarcza już tylko piec wysokiej jakości pieczywa. Jako że klienci są tutaj coraz wybredniejsi, także często musimy mu zaoferować do tego ciastko czy kawę. Wprawdzie nie możemy powiedzieć, że jest to stricte punkt gastronomiczny, ale wyposażając piekarnię, moglibyśmy do tego podejść jak do wyposażenia gastronomii. Od czego zacząć?

Piec

Nie ukrywajmy mimo wszystko, że sercem piekarni jest rzecz jasna piec. Biorąc pod uwagę ten element wyposażenia gastronomii, zauważmy, że wybór mamy tutaj dość spory. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tutaj piece konwekcyjno-parowe, które umożliwiają obróbkę cieplną w wielu formach. To jednak nie wszystko. Poza tym możemy też postawić na piece modułowe. Te również są bardzo nowoczesne i funkcjonalne, gdyż umożliwiają personalizację wypieków. Wszystko po to, aby jak najbardziej smakowały naszym klientom.

Meble

Równie ważnym elementem wyposażenia piekarni są znajdujące się tutaj meble. Najważniejsze jest tutaj to, aby blaty, na których wyrabia się ciasto, a także studzi wypieki, były trwałe i nie poddawały się wysokim temperaturom. Poza tym nie możemy zapominać także o higienie. Te elementy wyposażenia gastronomii muszą być również łatwe w utrzymaniu czystości. W pierwszej kolejności polecamy Państwu w związku z tym meble ze stali nierdzewnej, nadające się do tego idealnie.

Dodaj komentarz