Kuchnia na maxa – blog o wyposażeniu gastronomicznym :)
kawa

Jak zaparzyć idealną kawę?

Nie jest tajemnicą, że kawa jest w Polsce napojem bardzo popularnym i na pewno nadal tak będzie. Skoro tak warto zastanowić się nad tym, jak parzyć najlepszą kawę w mieście, co akurat w przypadku posiadania jakiejś restauracji czy tym bardziej kawiarni może okazać się bezcenne. Wydawać się może, że nie ma w tym nic skomplikowanego, ale jednak nie każdy z nas może być baristą, który potrafi zaparzyć przepyszną kawę. Jak zatem dokonać takiej sztuki i czy jakiś specjalistyczny sprzęt gastronomiczny będzie tutaj niezbędny?

Jakość kawy

Do sprzętu gastronomicznego, który będzie nam do tego potrzebny, przejdziemy za chwilę. Wcześniej odnieśmy się jednak do samej kawy, bo jednak nie da się ukryć, że kawa kawie nierówna. Dlatego też, jeśli chcecie mieć w swoim punkcie kawę najwyższej jakości, najpierw taką musicie znaleźć, co może być trudniejsze, niż się Wam wydaje. Na pewno natomiast będzie to też kawa droższa. Polecamy w tym celu rozejrzeć się więc za ziarnami najlepszej kawy na świecie, którą nabyć możecie w specjalnych sklepach.

Ekspres

Powróćmy do sprzętu gastronomicznego, który będzie nam do tego niezbędny. Oczywiście potrzebny do tego jest ekspres, co nie oznacza, że sprawdzi się w tym pierwszy lepszy ekspres do kawy, który będzie Was kosztował przysłowiowe grosze. W takiej sytuacji raczej nie mamy co liczyć na to, że kawa będzie pyszna. Jeśli zainwestowaliście już bowiem w dobrą kawę, radzimy także rozejrzeć się za wysokiej kawy ekspresem. Nawet w przypadku, kiedy będziecie musieli za niego zapłacić naprawdę sporo.

Dodaj komentarz