Kuchnia na maxa – blog o wyposażeniu gastronomicznym :)
stolik

Nowe trendy w gastronomii

Chyba każdy z nas, kto jest na bieżąco z gastronomią, wie, że obecnie mamy tutaj do czynienia z nowymi trendami. Jeśli jednak nie wiecie o nich zbyt wiele, a macie zamiar za chwilę zgłosić się do hurtowni gastronomicznej, bo chcecie otworzyć restaurację lub inny tego typu punkt, na pewno nasz wpis będzie Wam przydatny. W jaki sposób zatem te nowe trendy objawiają się w gastronomii? Co przyniesie nam przyszłość?

Kuchnia ekologiczna i regionalna

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że obecnie bardzo popularna jest żywność ekologiczna. Wprawdzie wydawać by się mogło, że w restauracjach takie dania ekologiczne nie mają miejsca, to jednak nie do końca jest to prawda. Trzeba bowiem pamiętać, że wszelkie sałatki i inne tym podobne dania sprzedają się w nich coraz lepiej i raczej na pewno najbliższe lata tego nie zmienią. Wszystko dlatego, że „eko” jest dziś w modzie, a każdy chciałby mieć figurę „fit”. Trend ten już od kilku lat się utrzymuje.

Food-trucki

Odnieśmy się także do kuchni mobilnej, a więc tak zwanych food-trucków. Możemy to porównać do restauracji na kółkach, które obsługują wszelkiego rodzaju eventy. Oczywiste jest jednak to, że w takiej sytuacji niezbędne będzie odwiedzenie hurtowni gastronomicznej w celu zakupu urządzeń, w które wyposażymy specjalnie przystosowane do tego biznesu auto.

Neurogastronomia

To akurat nie ma nic wspólnego z hurtowniami gastronomicznymi, ale psychiką. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że oświetlenie, kolor nakrycia czy nawet wystrój wnętrz, przełożyć mogą się na to, że potrawy smakują bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *