Kuchnia na maxa – blog o wyposażeniu gastronomicznym :)
stolik

Nowe trendy w gastronomii

Chyba każdy z nas, kto jest na bieżąco z gastronomią, wie, że obecnie mamy tutaj do czynienia z nowymi trendami. Jeśli jednak nie wiecie o nich zbyt wiele, a macie zamiar za chwilę zgłosić się do hurtowni gastronomicznej, bo chcecie otworzyć restaurację lub inny tego typu punkt, na pewno nasz wpis będzie Wam przydatny. W jaki sposób zatem te nowe trendy objawiają się w gastronomii? Co przyniesie nam przyszłość?

Kuchnia ekologiczna i regionalna

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że obecnie bardzo popularna jest żywność ekologiczna. Wprawdzie wydawać by się mogło, że w restauracjach takie dania ekologiczne nie mają miejsca, to jednak nie do końca jest to prawda. Trzeba bowiem pamiętać, że wszelkie sałatki i inne tym podobne dania sprzedają się w nich coraz lepiej i raczej na pewno najbliższe lata tego nie zmienią. Wszystko dlatego, że „eko” jest dziś w modzie, a każdy chciałby mieć figurę „fit”. Trend ten już od kilku lat się utrzymuje.

Food-trucki

Odnieśmy się także do kuchni mobilnej, a więc tak zwanych food-trucków. Możemy to porównać do restauracji na kółkach, które obsługują wszelkiego rodzaju eventy. Oczywiste jest jednak to, że w takiej sytuacji niezbędne będzie odwiedzenie hurtowni gastronomicznej w celu zakupu urządzeń, w które wyposażymy specjalnie przystosowane do tego biznesu auto.

Neurogastronomia

To akurat nie ma nic wspólnego z hurtowniami gastronomicznymi, ale psychiką. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że oświetlenie, kolor nakrycia czy nawet wystrój wnętrz, przełożyć mogą się na to, że potrawy smakują bardziej.

Dodaj komentarz