Kuchnia na maxa – blog o wyposażeniu gastronomicznym :)
reklama

O czym pamiętać tworząc menu restauracji?

Każda restauracja chce mieć jak najszersze menu i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Nie da się bowiem ukryć, że im będzie ono szersze, tym z naszego punktu widzenia jako przedsiębiorców lepiej. To jednak nie wszystko. Nie zapominajmy tutaj o tym, że menu to nie tylko nasze zachcianki. Musimy do tej kwestii podejść naprawdę rozważnie i dobrze je przemyśleć. O czym w związku z tym pamiętać tworząc takie menu w restauracji?

Sprzęt

Na pewno nie można przejść obojętnie obok wyposażenia gastronomicznego, które mamy we własnej restauracji. Oczywiste jest bowiem to, że nie będziemy w stanie stworzyć określonych potraw, jeśli nie będzie odpowiednich do tego urządzeń. To samo tyczy się zresztą także składników, które są nam niezbędne. W przypadku, kiedy możemy mieć problem z regularnym dostarczaniem jakichś składników do dań z naszego menu, nie ma sensu ich tam umieszczać, co może przełożyć się jedynie na zażenowanie naszych klientów.

Doświadczenie

Wyposażenie gastronomiczne, którym dysponujemy to oczywiście tylko jeden z ważnych czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Nie zapominajmy także o doświadczeniu naszych szefów kuchni. Lepiej jest bowiem w swoim menu mieć nieco mniej oferowanych potraw, ale mieć za to pewność, że posmakują one klientom. Doświadczenie wraz z wyposażeniem gastronomicznym to dwa newralgiczne elementy. Jeśli natomiast macie taką możliwość to jak najbardziej zachęcamy Was do stawiania na wszelkie urozmaicenia. Doskonałym przykładem będzie na przykład menu specjalnie dla dzieci.

Dodaj komentarz